Στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής δράσης European Christmas Tree Decoration Exchange 2023, στην οποία συμμετείχε το σχολείο μας, οι μαθητές των Δ΄, Ε΄και Στ΄ τάξεων παρέλαβαν στολίδια, κάρτες και αμέτρητες ευχές, που ταξίδεψαν από όλη την Ευρώπη, με σκοπό να αλληλεπιδράσουν οι μαθητές που συμμετείχαν και να γνωρίσουν ήθη, έθιμα και παραδόσεις άλλων χωρών της Ευρώπης μέσα από μια δημιουργική και διασκεδαστική δραστηριότητα.

Αφού λοιπόν ανοίξαμε τα πακέτα μας και διαβάσαμε όλες τις πληροφορίες που μας έστειλαν οι Ευρωπαίοι φίλοι μας για τις χώρες τους, αρχικά τις εντοπίσαμε στον χάρτη κι έπειτα στολίσαμε το ευρωπαϊκό μας χριστουγεννιάτικο δέντρο σε κλίμα γιορτινό και χαρούμενο.

Θυμιζουμε, ότι πριν ένα μήνα, οι μαθητές και μαθήτριες της Τετάρτης, Πέμπτης και Έκτης τάξης δημιούργησαν χριστουγεννιάτικα στολίδια και κάρτες, ηχογράφησαν τα Κρητικά κάλαντα

και έφτιαξαν ένα eBook  με τις παραδόσεις και τα έθιμα των Χριστουγέννων.

Book titled 'European Christmas Tree 2023'

Όλα τα παραπάνω ταξίδεψαν σε 25 σχολεία της Ευρώπης με σκοπό να στολιστεί σε κάθε σχολείο το ευρωπαϊκό χριστουγεννιάτικο δέντρο, να αλληλεπιδράσουν οι μαθητές/ήτριες και να ανταλλάξουμε πληροφορίες για τα χριστουγεννιάτικα ήθη και έθιμα κάθε χώρας.