Για την εγγραφή του παιδιού σας από το Νηπιαγωγείο στην Α' τάξη του 47ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου, τηρείται το χρονοδιάγραμμα 20 ημερών που συνήθως ανακοινώνεται για την περίοδο του Μαρτίου.

Για το σχολικό έτος 2024-2025 οι εγγραφές θα γίνουν την περίοδο 1-20 Μαρτίου 2024 και εγγράφονται στην Α' Τάξη παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018

Οι εγγραφές θα γίνονται στο σχολείο καθημερινά κατόπιν ραντεβού.

Δικαιολογητικά
  1. Αίτηση Γονέα-Κηδεμόνα.
    Μπορείτε να κατεβάσετε την αίτηση εγγραφής από εδώ, να τη συμπληρώσετε, να την υπογράψετε και οι δύο κηδεμόνες και να τη φέρετε εκτυπωμένη στο σχολείο μας.
  2. Φωτοτυπίες των εμβολίων από το Βιβλιάριο Υγείας του μαθητή ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο να αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια που είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών
  3. Προσκόμιση συμπληρωμένου Ατομικού Δελτίου Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ), το οποίο μπορείτε να εκτυπώσετε από εδώ και να το δώσετε στον ιατρό σας για να το φέρετε συμπληρωμένο μέχρι και το Σεπτέμβριο.
  4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή η οποία βρίσκεται εντός των ορίων της σχολικής περιφέρειας. (Λογαριασμός ΔΕΗ με όνομα παρόχου το ονοματεπώνυμο γονέα του μαθητή, έντυπο Ε1, ενοικιαστήριο ή άλλο έγγραφο που θα μπορούσε να πιστοποιήσει τον τόπο κατοικίας). Τα όρια της σχολικής μας περιφέρειάς μας ορίζονται εδώ.
  5. Βεβαίωση Φοίτησης από το Νηπιαγωγείο
  6. Όσοι γονείς επιθυμούν να εγγραφούν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο πρόγραμμα του σχολείου, θα πρέπει να υποβάλουν τη σχετική Αίτηση - Δήλωση.
  7. Πιστοποιητικό γέννησης, το οποίο θα αναζητηθεί αυτεπάγγελτα από το σχολείο μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘ.

Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται στην Α΄ τάξη προσκομίζοντας ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό - επίσημα μεταφρασμένο- καθώς και όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά.