Το 47ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου βρίσκεται στο προάστιο του Αγίου Ιωάννη στο Ηράκλειο της Κρήτης, σε απόσταση μόλις 3 χλμ από την εμβληματική Κνωσό

Το δημοτικό μας σχολείο εφαρμόζει το Ελληνικό Πρόγραμμα Σπουδών. Έχει σχεδόν 300 μαθητές και οι εκπαιδευτικοί μας έχουν υψηλό επίπεδο εξειδίκευσης στον τομέα τους, πολλοί έχουν διδακτορικό και μεταπτυχιακό στο αντικείμενό τους.

Προετοιμάζουμε τους μαθητές μας για τη ζωή!

Το σχολείο είναι πρωτοπόρο στην καινοτομία και στα δίκτυα STEM, έχοντας πιστοποιηθεί ως το πρώτο Ελληνικό σχολείο με το STEM School Label του οργανισμού European Schoolnet της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Είναι ένα από τα 20 Ευρωπαϊκά σχολεία πρεσβευτές του STEM School Label και το μοναδικό από την Ελλάδα.

Συμμετέχουμε αδιάλειπτα επίσης σε προγράμματα eTwinning και τους Ευρωπαϊκού Διαστημικού Οργανισμού (ESA).

Το σχολείο συνεργάζεται ενεργά με την τοπική κοινωνία, ενώ ανήκει στο ελληνικό δίκτυο σχολικών βιβλιοθηκών, λαμβάνει μέρος σε περιβαλλοντικά προγράμματα, διαγωνισμούς ρομποτικής, μουσικά έργα, εκπαιδευτικές δραστηριότητες κ.α.

312871971 5792677750782407 6413020321011788924 n