Από το έτος 2023-24 στο 47ο Δημοτικό Σχολείο λειτουργεί Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) (άρθρα 16 και 17 του Ν. 4823/2021,ΦΕΚ 136/Τ. Ά 3-8-2021).

Η Ε.Δ.Υ.  απαρτίζεται από Εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής, Κοινωνικό Λειτουργό και Ψυχολόγο. Τα μέλη της Ομάδας αυτής συνεργάζονται με τη Διεύθυνση, τους Εκπαιδευτικούς και τους Γονείς του Σχολείου για την ψυχοκοινωνική πρόοδο όλων των παιδιών, καθώς και τη διερεύνηση των γενικών αναγκών ή και δυσκολιών (μάθησης και συμπεριφοράς) των μαθητών, με σκοπό την υποστήριξη αυτών και του περιβάλλοντός τους (Εκπαιδευτικών και Γονέων) για την ενίσχυση της μαθησιακής διαδικασίας.

Η ομάδα της Ε.Δ.Υ. δύναται να πραγματοποιεί ομαδικές και εξατομικευμένες δράσεις σε μαθητές με στόχο τη διερεύνηση εκπαιδευτικών αναγκών, αλλά και την παιδαγωγική και συμβουλευτική ψυχοκοινωνική στήριξή τους. Εφόσον κριθεί απαραίτητη η συστηματική υποστήριξή τους, τότε θα γίνεται η προβλεπόμενη ενημέρωση των γονέων για την έγγραφη συναίνεσή τους σε σχετικό έντυπο.

Στο πλαίσιο της Ε.Δ.Υ., το σχολείο μας επισκέπτονται μια φορά την εβδομάδα κοινωνική λειτουργός και ψυχολόγος, για τις πρώτες πέντε διδακτικές ώρες του πρωινού προγράμματος (8:15-12:25).

Όσοι γονείς επιθυμούν να προγραμματίσουν συνάντηση με την κοινωνική λειτουργό και την ψυχολόγο καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, μπορούν να επικοινωνήσουν με το σχολείο στο τηλέφωνο 2810323225 ή στο Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.