Η Ολυμπιακή Λαμπαδηδρομία στο Ηράκλειο πραγματοποιήθηκε στις 18/4/24 από την Κνωσό μέχρι το κέντρο της πόλης, πριν συνεχίσει το ταξίδι της στην Κρήτη με τελικό προορισμό το Παρίσι, τόπου διεξαγωγής των XXXXII Ολυμπιακών Αγώνων Paris 2024.

Με αυτή την αφορμή συμμετέχουμε σε αυτήν την ημέρα γιορτής, η δασκάλα του ΣΤ1, κα Ειρήνη Μπιρλάκη, προετοίμασαν με τους μαθητές της ένα πανό υποδοχής της φλόγας στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έργου Safer, το οποίο παρουσίασαν στην πλατεία των Λιονταριών.

Επίσης, μαθήτριες από τη ΣΤ τάξη προετοίμασαν, με τις γυμνάστριες Φυσικής Αγωγής, κα Φαρσάρη Στέλλα και Πουλή Ευγενία, ένα καταπληκτικό χορευτικό για να υποδεχτούν τη φλόγα στο σταυρό της πόλης μας, στο Μεϊντάνι. Η χορογραφία του τραγουδιού του Γαλλο-κομοριανού ράπερ Soprano ξεσήκωσε το κέντρο της πόλης. Με στίχους που παροτρύνουν τους νέους να αθληθούν, ο γνωστός Ράπερ δίνει κι ένα άλλο μήνυμα : "Toujours se relever, toujours recommencer - Interdit d'abandonner... Πάντα να σηκώνεσαι, πάντα να ξαναρχίζεις.... Απαγορεύεται να εγκαταλείψεις την προσπάθεια".

Στο ίδιο πλαίσιο, τα τμήματα Ε και ΣΤ τάξης των γαλλικών, με τη βοήθεια της κας Μελίνας Κούκουρα, δημιούργησαν μια γωνιά με έργα των μαθητών μας στα οποία αποτυπώνεται το ταξίδι της Ολυμπιακής φλόγας επί Ελληνικού εδάφους και στη συνέχεια στη Γαλλία, όπου αφού διασχίσει 64 πόλεις θα φτάσει στο Παρίσι στις 26 Ιουλίου 2024. Εκεί, ο/η τελευταίος/α λαμπαδηδρόμος θα ανάψει τον "βωµό" όπου θα καίει σε όλη τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων "Παρίσι 2024".

Με την ελπίδα η Ολυμπιακή Φλόγα να μεταφέρει παντού το μήνυμα ειρήνης και ενότητας ALLONS-Y PARIS 2024

ambassador2