Με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας σήμερα Πέμπτη 4-4-24, το σχολείο μας πραγματοποίησε μια σειρά δράσεων με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών στα θέματα φιλοζωίας.

Το σχολείο μας επισκέφτηκε ομάδα εθελοντών από τη Φ.Ο.Σ. - Φιλοζωική Ομάδα Σείριος Ηρακλείου, μέλη της Πανεπιστημιακής κοινότητας καθώς και δύο κτηνίατροι. Τα παιδιά θα παρακολούθησαν σχετική ενημέρωση με ομιλίες και βίντεο, ενώ στη συνέχεια έγινε συζήτηση για τη βιοποικιλότητα και τις διάφορες μορφές ζωής, την αναγνώριση και τον σεβασμό των δικαιωμάτων των ζώων από τους/τις μαθητές/-τριες μέσω της ενεργούς προάσπισής τους με σκοπό την καλλιέργεια της ευαισθησίας και της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό ον.

Μοιράστηκαν έντυπα για τα δικαιώματα των ζώων, και σελιδοδείκτες με οδηγίες για την φροντίδα των αδέσποτων.

Η ημέρα είναι αφιερωμένη στα ζώα που αγαπάμε και φροντίζουμε. Οι γονείς μπορούσαν να στέλνουν φωτογραφίες με τα ζωάκια τους και πληροφορίες για αυτά στη σελίδα μας στο facebook. Εμείς στη συνέχεια κατακλύσαμε το διαδίκτυο με χαρούμενα ζωάκια!

Επίσης, πολλά παιδιά φορούσαν μπλούζες ή αξεσουάρ με ζωάκια.

Τέλος, έγινε συλλογή τροφίμων για σκυλάκια και γατάκια στο χώρο του σχολείου

Λίγα λόγια για την ημέρα

Οι πρόσφατες θεωρίες βιοηθικής συγκλίνουν στην αναγκαιότητα της απομάκρυνσης από τον ανθρωποκεντρισμό και τονίζουν τη σημασία της εκτίμησης της ζωής όλων των όντων, αναγνωρίζοντας την εγγενή αξία τους. Αυτές οι θεωρίες εγείρουν ανησυχίες σχετικά με την εκμετάλλευση των έμβιων όντων αποκλειστικά για την ικανοποίηση των ανθρώπινων αναγκών.

Μία ολιστική προσέγγιση της εκπαίδευσης στο πλαίσιο της παγκόσμιας πολιτειότητας και της βιωσιμότητας θα ήταν ανεπαρκής χωρίς τη συμπερίληψη της ηθικής για τα ζώα, την άμβλυνση της διχοτόμησης ανθρώπου-ζώου καθώς και της σχέσης των έμβιων όντων του πλανήτη με τον άνθρωπο.

Στο παραπάνω πλαίσιο και με σκοπό την προώθηση, την ευαισθητοποίηση και την ανάπτυξη της φιλοζωίας και την υπεύθυνη κηδεμονία ζώου συντροφιάς από τους / τις μαθητές /-τριες ορίζεται και καθιερώνεται η 4η Απριλίου κάθε έτους ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης [άρθρ. 31, ν. 4830/21 (Α ́ 169)].

ambassador2