Κατά το σχολικό έτος 2023 – 2024 τα τμήματα του σχολείου μας Α3, Δ3, Ε1, Ε3, ΣΤ1 και ΣΤ3 σε συνεργασία με ένα σχολείο από τη Γαλλία και ένα από την Πορτογαλία, συμμετέχουν στο πρόγραμμα e Twinning με τίτλο: «Voyage d’un élevé Européen».

Ανάμεσα στους στόχους του προγράμματος είναι η περαιτέρω εξοικείωση των μαθητών με ευρωπαϊκές γλώσσες όπως τα γαλλικά και τα αγγλικά, η αλληλεπίδραση και η ανταλλαγή εμπειριών και απόψεων μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών που προέρχονται από διαφορετικές χώρες, η γνωριμία με εκπαιδευτικά συστήματα άλλων χωρών, η ανάπτυξη συνεργασίας, η προώθηση της δημιουργικότητας κτλ.

Στο πλαίσιο του προγράμματος, το οποίο ξεκίνησε τον Νοέμβριο του τρέχοντος σχολικού έτους, έχουν καθοριστεί συγκεκριμένες δραστηριότητες για κάθε μήνα κατά τις οποίες οι μαθητές συμμετείχαν σε τηλεδιασκέψεις, όπου παρουσίασαν τον εαυτό τους και τα ενδιαφέροντά τους, δημιούργησαν Logos που αντιπροσωπεύουν το πρόγραμμα, αντάλλαξαν χριστουγεννιάτικες κάρτες και ευχές που εστάλησαν σε κάθε σχολείο ταχυδρομικά, παρουσίασαν τα χριστουγεννιάτικα ήθη και έθιμα του τόπου τους και δημιούργησαν βίντεο με θέμα «Μια μέρα στο σχολείο μας».

Ιδιαίτερα με τα βίντεο, μαθητές και εκπαιδευτικοί πήραμε μια μικρή γεύση για το πώς λειτουργούν τα εκπαιδευτικά συστήματα των συγκεκριμένων χωρών, γνωρίσαμε την καθημερινή τους ρουτίνα, πώς είναι τα σχολικά κτίρια, τι παροχές έχουν και αναγνωρίσαμε ομοιότητες και διαφορές στον τρόπο διεξαγωγής των μαθημάτων, στον κτιριακό εξοπλισμό κτλ. Το βέβαιο είναι ότι οι μαθητές ενθουσιάστηκαν βλέποντας τους μακρινούς τους φίλους και τα σχολεία τους, τους δημιουργήθηκαν όμως και αρκετές απορίες που ευελπιστούμε να λυθούν σε επόμενη τηλεδιάσκεψη.

Το πρόγραμμα είναι σε εξέλιξη και ακολουθούν οι δραστηριότητες του Απριλίου και του Μαΐου.

* Για τη δημοσιοποίηση των βίντεο με τους μαθητές μας υπαρχει γονική συναίνεση.